Kategorie

build_links(); ?>
Depilacja Laserowa Lublin Salon Olwin
Czołgi Rc – modele dla fanów militariów
 
Zdalnie sterowane modele czołgów robią furorę, zwłaszcza wśród najmłodszych modelarzy, mimo iż nie są one kierowane właśnie do tej grupy wiekowej.
Modele te powstały z myślą o osobach fascynujących się militariami i bronią, wykorzystywaną w manewrach wojennych, między innymi podczas drugiej wojny światowej.
Na rynku można znaleźć czołgi różnych producentów, jednak na szczególną uwagę zasługują modele firmy Heng Long. Charakteryzują się one doskonałym odwzorowaniem oryginalnych maszyn, z dużą dbałością o detale, nie tylko w samej bryle, ale również w wyposażeniu. Troskę o szczegóły docenią zwłaszcza ci modelarze, którzy na co dzień sami budują swoje modele. W portfolio firmy Heng Long znajdziemy, między innymi najsłynniejsze czołgi II wojny światowej, takie jak Tygrys, Pantera czy Leopard.
Modele czołgów, w zależności od wersji, nie tylko potrafią jeździć, czy poruszać wieżyczką, ale również strzelać, wydawać dźwięk silników i wystrzałów, oraz wytwarzają dym. Należy wspomnieć również, iż dostępne są one w wersjach zarówno plastikowych jak i metalowych.
Aby modele jeszcze bardziej przypominały oryginały, podczas strzału symulują odrzut, jaki występuje w prawdziwych czołgach. Natomiast amortyzacja wszystkich kół prowadzących gąsienice powoduje, iż ich praca podczas przejeżdżania po przeszkodach i nierównościach do złudzenia przypomina to, co można zobaczyć w prawdziwym czołgu.
Aby poznać lepiej te ciekawe modele, postanowiliśmy przetestować jeden z czołgów. Los padł na model German Tiger w wersji Pro, popularny Tygrys.
czołg rc
W pierwszej kolejności sprawdzianowi poddaliśmy działko. Mimo, iż jego zasięg to ponad 25m (dane producenta – potwierdzone), to trafienie do puszki oddalonej o więcej niż 5 - 6m, wymaga dużej wprawy i cierpliwości.
Test zasięgu modelu wypadł bardzo dobrze. Po 150m kierowanie przebiegało bez żadnych problemów i zakłóceń.
Sterowanie czołgiem okazało się dość proste i intuicyjne, jednak jeśli chodzi o samą jazdę jest dość nietypowe i wzmaga kilku minut wprawy.
Wytwornica dymu daje ciekawy efekt, niemniej jednak zdecydowanie odradzamy stosowanie jej w pomieszczeniach, ze względu na dość intensywny zapach (w plenerze zupełnie nie odczuwalny).
Najciekawsze okazały się manewry w terenie, które pokazały że czołg doskonale radzi sobie na utwardzonym, płaskim terenie (zalecany przez producenta), ale również pochyłości około 35% nie stanowią dla niego problemu. Testowaliśmy również, jak model poradzi sobie w trudniejszym terenie, takim jak: żużel, większe kamienie oraz trawa (kamienie i trawa nie przekraczały znacznie wysokością gąsienic czołgu). Możemy stwierdzić, że czołg radził sobie z tymi przeszkodami bardzo dobrze. Zdecydowanie jednak trawa stanowiła dla niego największy problem, zwłaszcza gdy bateria zaczęła słabnąć. Należy również zaznaczyć, że podczas szybkiego zwrotu w gęstej trawie doszło do ściągnięcia gąsienicy. Awarię udało się jednak szybko i bezproblemowo rozwiązać, poczym można było kontynuować manewry.
Dodać musze, iż model czołgu budzącego postrach wśród wrogów, nie stracił nic ze swej oryginalnej drapieżności, ponieważ z łatwością pognił koty. Jeśli chodzi o psa to początkowo bardzo ciekawski, zdecydował się na taktyczny odwrót, gdy czołg szybko ruszył w jego kierunku.
Mimo, iż model radzi sobie w trudnym terenie, to należy pamiętać, iż producent zdecydowanie odradza taką zabawę. Zasada ta tyczy się głównie mniejszych czołgów, które przeznaczone są do jazdy w domu, czy na specjalnie przygotowanych makietach.

 
czołg tiger
czołg rc
czołg tygrys rc
 
Model czołgu Panzer 3 w skali 1:16 na makiecie