Kategorie

build_links(); ?>
Depilacja Laserowa Lublin Salon Olwin
Jaki helikopter wybrać?


Czym się sugerować przy wyborze modelu śmigłowca? Czy ma być on jedno, czy dwu wirnikowy? Czy kupić trzy, a może cztero kanałowy helikopter?
 
Wiele osób marzących o lataniu, decyduje się na zakup modelu zdalnie sterowanego helikoptera i w tym momencie pojawiają się problemy: 
  • Jaki śmigłowiec wybrać?
  • Czy ma to być helikopter 3, 4 a może 6 kanałowy?
  • Czy zdecydować się na model dwu, czy jedno wirnikowy?
  • Zakupić mini helikopter, czy może największy dostępny na rynku?
  • Czy wybrać model znanej marki czy niekoniecznie?
  • Ile przeznaczyć pieniędzy na śmigłowiec rc?
 
Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć w tym artykule.
Po pierwsze decydując się na zakup modelu, musimy zastanowić się, czego tak naprawkę od niego oczekujemy, gdzie będziemy latać śmigłowcem (głownie w domu, czy raczej na zewnątrz), czy ma to być dla nas tylko rozrywka, czy raczej zamierzamy startować w zawodach i pokazach. 
Obecnie na rynku znajduje się ogromna ilość modeli helikopterów,  od małych i tanich (60-100zł) śmigłowców sterowanych za pomocą podczerwieni, aż po duże i droższe (1500-6000zł i  więcej) modele profesjonalne.
Oczywiście jeśli szukamy helikoptera dla dziecka lub pierwszego modelu dla siebie, to raczej rozsądniej będzie zainteresować się tańszymi śmigłowcami,  3 lub 4 kanałowymi, sterowanymi radiowo. Takie modele dobrej jakości, możemy znaleźć, w zależności od producenta i wielkości, w cenie od 200 – 500zł.
Gdy już opanujemy podstawy i oswoimy się z aparaturą sterującą, będziemy mogli „przesiąść” się na bardziej zaawansowane modele.
Teraz omówię pokrótce najważniejsze cechy śmigłowców zdalnie sterowanych, co mam nadzieję pozwoli odpowiedzieć na pytania zadane na początku, a tym samym pomoże wam w wyborze odpowiedniego helikoptera.

Sterowanie radiowe czy przez podczerwień?
Helikoptery sterowane przez podczerwień (IR) to głownie mini śmigłowce, które przeznaczone są wyłącznie do lotów w pomieszczeniach, ze względu na specyfikę sterowania. Aby można było latać takim śmigłowcem, sygnał sterujący, czyli podczerwień musi padać na odbiornik w modelu, a więc (w większości przypadków) model musiałby być cały czas skierowany dziobem w nasza stronę. Jednak dzięki temu, iż sygnał odbija się od ścian możemy swobodnie latać we wszystkich kierunkach. Wybierając taki śmigłowiec musimy być świadomi, że na zewnątrz sygnał nie będzie miał się od czego odbić i szybko stracimy kontrolę nad modelem.
Inaczej sprawa wygląda w przypadku helikopterów sterowanych radiowo (Rc). Możemy nimi latać zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz, ponieważ fale radiowe rozchodzą się we wszystkich kierunkach, a pozycja modelu względem nadajnika jest obojętna. Fale radiowe przenikają nawet przez przeszkody, jednak ze względu na małą moc sygnału zalecam, by starać się utrzymywać „kontakt wzrokowy z modelem” (mała moc sygnału stosowana jest, by nie zakłócać innych urządzeń w okolicy).
Zasięg tanich śmigłowców rc często nie przekracza 50m. Niemniej jednak zapewniam, iż przy modelu o długości średnio 40cm, taka odległość  to już bardzo dużo. Modele sterowane radiowo mogą mieć różne częstotliwości: 40Mhz, 27Mhz, lub 2,4Ghz. W przypadku pierwszych dwóch, są to częstotliwości modelarskie o określonej liczbie kanałów (informację o częstotliwości i kanale znajdują się zwykle na odwrocie nadajnika – aparatury). Kiedy chcemy w jednym miejscu latać kilkoma śmigłowcami, należy się upewnić, czy na pewno każdy pracuje na innym kanale, w przeciwnym wypadku będą się wzajemnie zakłócać.  W częstotliwości 2,4Ghz problem ten nie występuje. 
Podsumowując :
Helikoptery sterowane podczerwienią (IR) przeznaczone są do lotów w pomieszczeniach. Jeśli to dla nas za mało i chcemy latać również na zewnątrz, polecam śmigłowce sterowane radiowo.
 
Ile kanałów powinien mieć śmigłowiec rc?
Aby helikopter mógł latać (wznosić się, obracać wokół osi i poruszać do przodu), potrzebne są co najmniej 3 kanały(3Ch). Kiedyś można było spotkać 2 kanałowe modele, ale aby leciały one do przodu trzeba było obciążyć im nos np. plasteliną. Dziś już nikt nie produkuje takich helikopterów.
3 kanały pozwalają na swobodne sterowanie śmigłowcem. Bez problemu lecą tam gdzie chcemy, wznoszą się, lądują oraz obracają wokół własnej osi. Dodanie jeszcze jednego kanału, sprawia, iż helikopter może lecieć bezpośrednio w bok, bez obracania nosa modelu w danym kierunku. 4 kanałowe (4Ch) modele, dają większą kontrolę i swobodę lotu, jednak wymagają więcej od swojego pilota. Sterowanie nimi jest trudniejsze niż helikopterami 3 kanałowymi. Niemniej jednak, przy odpowiednim podejściu, również nadają się na wasz pierwszy model.
Spotkać  możemy również śmigłowce oznaczone 3,5ch. Nie znaczy to, iż mają one 0,5 kanału. Producenci próbują w ten sposób stworzyć wrażenie, iż jest to bardziej zaawansowany model. Tak naprawdę to nic innego jak helikopter 3 kanałowy, a 0,5ch, w zależności od producenta, odnosi się do różnych rzeczy np. światła.
helikopter 4ch 
Śmigłowce 6 kanałowe to już wyższa półka i raczej nie polecałbym ich początkującym, którzy nie mieli wcześniej kontaktu z innymi (4 kanałowymi) helikopterami.  Modele te zachowują się jak prawdziwe helikoptery. Sterowanie nimi odbywa się poprzez zmianę konta nachylenia płaszczyzny wirnika i zmianę konta łopat wirnika. Śmigłowce te zapewniają dużą swobodę lotu i pozwalają na wykonywanie wielu akrobacji powietrznych, w tym loty „do góry nogami”. Jednak wymagają one od swoich pilotów dużych umiejętności, a rozbicie takiego modelu może być bardzo kosztowne.
Podsumowując:
Kupując helikopter dla malucha, polecałbym model 3 kanałowy. Dla starszego dziecka warto wybrać 4 kanałowy model jeśli miał on już kontakt z poprzednim śmigłowcem. Bardziej zawansowane helikoptery 6Ch przeznaczone są dla osób, które opanowały loty na modelach 4Ch.  Można oczywiście pominąć etap 3 i 4Ch, ćwicząc bezpiecznie na symulatorze lotu.
 
Jakiej Marki model  będzie najlepszy?
Jeśli chodzi o markę modelu, to obecnie mamy duży wybór od:  KDS, Robbe, Blade, E-sky, po Syma, MJX i Double Horse, a także zupełnie bez markowe produkty. Na forach modelarskich, od lat dla początkujących polecane są modele firmy E-sky i mocno odradzane inne. I o ile jeszcze 2 – 3  lata temu, podpisałbym się pod tymi opiniami, to dziś nie mogę się z nimi zgodzić. Jakość śmigłowców znacznie się poprawiła. Producenci innych firm wyciągnęli wnioski z pierwszych konstrukcji, dopracowali je i zastosowali lepsze materiały. Dzięki temu dziś helikoptery MJX, czy Double Horse są, według mnie, nawet lepsze niż E-sky (oczywiście mówię ogólnie o marce, bo poszczególnie modele różnią się między sobą). Przykładem może być firma MJX, która wypuściła na rynek serię T (o zwiększonej wytrzymałości) i następnie F w której ta zwiększona wytrzymałość stała się już standardem.
Jednym z głównych powodów krytyki  wschodnich marek, był brak części zamiennych do ich śmigłowców. Jednak obecnie i to się zmieniło. Bez problemu dostaniemy potrzebne nam części. Pamiętać należy, że bez względu na to, z jaką marką mamy do czynienie, jak dobrze wykonany byłby śmigłowiec i z jak mocnych materiałów, to niema rzeczy niezniszczalnych i wszytko można uszkodzisz. Najważniejsze jest, by awarię można było usunąć szybko i tanio.
Podsumowując :
Obecnie jakość śmigłowców rc poszczególnych marek jest porównywalna w poszczególnych przedziałach cenowych.  Wybór firmy powinien opierać się na opiniach użytkowników i dostępności części zamiennych .
 

Helikopter jedno czy dwuwirnikowy?
Różnica pomiędzy jednowirnikowym śmigłowcem a dwuwirnikowym tkwi w mechanice lotu. Chodź sterownie nimi nie różni się zbytnio, to jednak te pierwsze helikoptery są bardziej zawansowane mechanicznie. Wyposażone są w wirnik ogonowy pracujący pionowo, który odpowiada za stabilizację i obrót śmigłowca w osi poziomej. W drugich helikopterach odbywa się to za pomocą regulacji prędkości wirników.
W sterowaniu kierunkiem lotu (przód/tył) w modelach 3 kanałowych, również występuje różnica. Dwuwirnikowe modele 3Ch posiadają zwykle (chodź nie wszystkie), wirnik ogonowy ustawiony w poziomie, który unosi, bądź opuszcza ogon, w zależności od tego, czy lecimy do przodu, czy do tyłu. Natomiast w modelach jednowirnikowych stosuje się serwomechanizm pochylający płaszczyznę wirnika.
W modelach 4Ch sytuacja wygląda podobnie. Wyposażone są one w serwomechanizmy sterujące pochyleniem płaszczyzny wirnika. Jednak do stabilizacji i obrotu modelu wokół własnej osi (w poziomie), w helikopterze dwuwirnikowym, służy drugi górny wirnik (nie posiadaną wirnika ogonowego). Natomiast w jednowirnikowy śmigłowcu, analogicznie jak w modelach 3Ch, wirnik ogonowy umieszczony jest pionowo.
 helikopter rc 3 kanałowy
Modele 6 kanałowe i więcej, posiadają tylko jeden wirnik.

Podsumowując :
Modele jednowirnikowe są bardziej zaawansowane, jednak ich możliwości nie różnią się zbyt wiele od śmigłowców dwuwirnikowych. 
Jednak pewna różnica w sterowaniu występuje, bo śmigłowce jednowirnikowe dynamiczniej reagują na ruchy drążka, a po rozpędzeniu modelu trzeba go zatrzymywać, podczas gdy śmigłowce dwuwirnikowe po rozpędzeniu i puszczeniu drążków zatrzymują się same, a na wychylenia reagują spokojniej. Sterowanie śmigłowcami dwuwirnikowymi jest prostsze, jednak jednowirnikowe zapewniają większą dynamikę lotu. 
 
Mam nadzieję, że ten krótki artykuł pomoże Ci wybrać odpowiedni model śmigłowca dla Twoich potrzeb. Pamiętaj, najważniejsze to odpowiedzieć sobie na pytanie: czego oczekujemy i potrzebujemy. Opinie anonimowych osób na niektórych forach, że helikoptery 3Ch czy 4Ch to nie modele, tylko zabawki, należy puścić mimo uszu, gdyż jest to czcze gadanie.
Aby się dobrze bawić, niejednemu wystarczy najmniejszy 3Ch model sterowany podczerwienią.
 
Ze swojej strony, chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na śmigłowce wyposażone w kamerę. Jest to naprawdę ciekawy gadżet, który pozwala zobaczyć świat z zupełnie nowej, ciekawej perspektywy.
Życzę udany lotów!!!
 helikopter rc 6 kanałów
Polecamy również artykuły: